Ranking klubów na Mazowszu. Ursus drugim klubem w Warszawie!
Całkiem niedawno powstał ranking klubów na Mazowszu, który bierze pod uwagę wiele zmiennych takich jak wyniki sportowe osiągane w poszczególnych drużynach i rocznikach, współczynnik kategorii wiekowej, analiza przedstawiająca szkolenie dzieci od najmłodszych roczników do najstarszych.
Głównym celem badań było stworzenie hierarchii mazowieckich akademii piłkarskich. Za kryterium przyjęto wyniki sportowe osiągnięte przez drużyny wszystkich klubów z Mazowsza w rozgrywkach młodzieżowych w rundzie jesiennej sezonu 2018/19.
Łącznie badaniami zostało objętych 438 klubów,
znajdujących się na terenie Mazowsza i biorących udział w rozgrywkach
organizowanych przez MZPN. Jest to bardzo duża liczba klubów a URSUS
Warszawa w klasyfikacji generalnej stanął na podium i zajął 3 miejsce.
Biorąc pod uwagę kluby z Warszawy ustępujemy jedynie Escoli
Varsovia, która zajmuje obecnie pierwsze miejsce.
Poniższa grafika uwzględnia daty powstania klubów z najlepszej 20 klubów mazowieckich.
Pozostając na poziomie dzielnic, poniższa mapka wskazuje na czołowe akademie w swoim rejonie. Najlepszym klubem może poszczycić się Białołęka, na terenie której swoją bazę sportową posiada Escola Varsovia. Oczywiście w dzielnicy Ursus klubem zajmującym 1 miejsce jest KS URSUS Warszawa.
Badania zostały przeprowadzone przez zespół składający się z trenerów Talentu Warszawa, pod przewodnictwem Rafała Piaseckiego.
Metodologia badań została oparta o cztery kroki, które zostały opisane poniżej.
1. krok – uporządkowanie klubów
Uporządkowanie drużyn w poszczególnych rocznikach od najlepszej do najsłabszej. Pierwsze miejsce otrzymywał klub, który zajął najlepszą pozycję na najwyższym stopniu rozgrywkowym w danej kategorii wiekowej. Jeżeli takich zespołów było dwa lub więcej, o kolejności decydowała średnia zdobytych punktów. Gdy ten krok nie przynosił wyłonienia hierarchii, wyższe miejsce zajmowała drużyna, która rozegrała więcej meczów, a co za tym idzie zdobył większą ilość punktów w ligowej tabeli.
Najwyższy poziomem, który został uwzględniony w badaniach, to Centralna Liga Juniorów. Stopień niżej klasyfikowane były rozgrywki na szczeblu wojewódzkim, czyli Ekstraliga i Liga Wojewódzka. Najniżej punktowane były rozgrywki organizowane przez okręgowe związki: warszawski, radomski, płocki, siedlecki i ciechanowsko-ostrołęcki. Jeżeli okręg w danym roczniku prowadził rozgrywki na jednym poziomie, były one traktowane jako I liga okręgowa. Następne pozycję zajmowały drużyny z II lig okręgowych. Najniższym poziomem w rozgrywkach młodzieżowych MZPN w rundzie jesiennej sezonu 2018/19 była IV liga okręgowa w okręgu warszawskim.
Część klubów zdecydowała się na zgłoszenie więcej niż jednej drużyny. Do rankingu był zaliczany wynik jedynie drużyny oznaczonej numerem I, ponieważ traktujemy ją jako tą, która reprezentuje poziom najlepszych zawodników klubu.
2. krok – przydział punktów w danych rocznikach
Wyłonienie hierarchii drużyn – od najlepszej po najsłabszą – pozwoliło również poznać ilość drużyn zgłoszonych do rozgrywek w poszczególnych rocznikach. Ich ilość przedstawia się następująco:
- Żak F2 – 88 zespołów,
- Żak F1 – 169 z.
- Orlik E2 – 189 z.
- Orlik E1 – 194 z.
- Młodzik D2 – 216 z.
- Młodzik D1 – 174 z.
- Trampkarz C2 – 142 z.
- Trampkarz C1 – 121 z.
- Junior młodszy B2 – 100 z.
- Junior młodszy B1 – 63 z.
- Junior starszy A1 – 53 z.
Na podstawie miejsca w klasyfikacji i liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach w danym roczniku, każdemu zespołowi zostały przydzielone punkty. Dorobek każdego zespołu był wyliczany ze wzoru:
Kolejność w odwróconej klasyfikacji / ilość drużyn w danym roczniku
Np. najlepszy klub w kategorii Juniora Starszego A1 w odwróconej klasyfikacji był 53. Podzielenie tej liczby przez liczbę drużyn w tym roczniku (53), daje 1,00 – i jest to dorobek tej drużyny. Kolejność w odwróconej klasyfikacji w przypadku najsłabszej drużyny w tej kategorii wiekowej, wyniesie 1. Gdy podzielimy 1 przez 53, otrzymamy 0,19 – i tyle punktów za udział w rozgrywkach otrzymała ta drużyna.
3. krok – dobranie współczynników
Po poznaniu liczby punktów, które otrzymały kluby za udział ich drużyn w poszczególnych kategoriach wiekowych, postanowiliśmy sklasyfikować kolejne etapy nauczania. Każdy rocznik otrzymał współczynnik kategorii wiekowej, który był wykorzystany w następującym wzorze:
liczba punktów zdobytych w danym roczniku * współczynnik kategorii wiekowej
Badanie uznaje, że, sukcesy osiągane na etapie Juniora Starszego A1 są poparte dobrze wykonaną pracą na wcześniejszych etapach szkolenia. Poczynając od najmłodszej kategorii wiekowej, każdy kolejny etap zyskał zatem wyższy współczynnik kategorii wiekowej. Przedstawiają się one następująco:
- Żak F2 – 1,0
- Żak F1 – 1,1
- Orlik E2 – 1,2
- Orlik E1 – 1,3
- Młodzik D2 – 1,4
- Młodzik D1 – 1,5
- Trampkarz C2 – 1,6
- Trampkarz C1 – 1,7
- Junior młodszy B2 – 1,8
- Junior młodszy B1 – 1,9
- Junior starszy A1 – 2,0